ZATOČENJE
U Europskoj uniji zakon dopušta držanje kokoši u industriji jaja u tzv. obogaćenim kavezima u kojima je svaka ptica osuđena na prostor veličine A4 arka papira. Zatočenjem u kavezima, ovoj najmnogobrojnijoj vrsti među pticama uskraćena je mogućnost prirodnoga ponašanja i zadovoljenja osnovnih životnih potreba. U Hrvatskoj, 35% proizvođača jaja odlučilo se za ovaj sustav držanja.
OZLJEDE
Ozljede nogu i kandži znatno su češće u kavezima nego u drugim sustavima uzgoja. Lezije, napukline i druge ozljede tkiva i organa te iskrivljene ili slomljene kandže posljedica su svakodnevnog stajanja na oštrom ožičenju. Počesto se drugi dijelovi tijela zaglave u rešetkama, što rezultira napuknutim ili slomljenim kostima, deformacijama i velikim gubitkom perja.
Zbog izrazito loših životnih uvjeta i učestalih ozljeda i oboljenja, kokošima se daju sedativi, antibiotici i hormoni koji kasnije, konzumacijom, ulaze i u ljudski organizam.
HIPERPRODUKCIJA
Hiperprodukcija na industrijskim farmama dovodi do velike količine jaja koja zbog lošije kvalitete ne mogu na tržište. Većina takvih jaja koristi se u mnogobrojnim prehrambenim proizvodima, iako često uopće nisu neophodna kao dodaci + nutritivno su beskorisna zbog intenzivne prerade pa čak ni ne utječu na okus i kvalitetu proizvoda.

Što učiniti?
Slažete se kako su kavezi na farmama za proizvodnju jaja okrutna praksa? Najdjelotvorniji način borbe protiv nje iznenađujuće je jednostavan - dovoljno je odbijanjem kupovine ovakvih jaja ne sudjelovati u beskonačnom generiranju patnje.